Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Çilingirler Kapıları Nasıl Açar?

Çilingirler Kapıları Nasıl Açar?

Çilingirler Kapıyı Nasıl Açar?

Öncelikle belirtelim ki her kapı öyle filmlerde, dizilerde gördüğünüz gibi kolay açılmaz. Kapı / Kilit üreticilerinin de bir arge merkezi olduğunu, mümkün olduğunca anahtarsız açılmamak üzere bunları ürettiğini göz önünde bulunduralım. Çünkü bu şekilde mesken sahibini korumuş olacaklardır ki aksi halde her önüne gelen filmlerde gördüğü taktiklerle bir kart ile kapı açıp içeri girer.

Çilingirler kapı açarken bazı alet ve edevatlar kullanır. Normalde bu özel takımların piyasada herkese satışı yasaktır. Yani her an herkesçe ulaşılabilir edevatlar değildir. Hemen söyleyelim ki bu edevat sadece bilindiği üzere maymuncuk da değildir. Onun yanına bazı yardımcı aparatlar daha da gerekebilir. Çilingir, öncelikle açacağı kapının mesken sahibini doğrular, yani mesleki tecrübesini kullanarak bir şekilde doğru yerin kapısını açıp-açmayacağını anlar. Daha sonra kilitli aklmış kapıyı bir analiz eder, kilit kırmak gerekir mi, gerekmez mi, bu hususu inceler. Daha sonra meslek bilgisini ve gerekli takımları kullanarak kapının açılmasını sağlar.

Kilit kırmak bir çilingirin en son başvuracağı hadisedir. Çünkü bu hem zahmetli hem zaman alıcı, hem de biraz maliyetli olabilmektedir. Ayrıca şöyle bir düşünün, gecenin ikisinde dışarıdan gelmişsiniz, anahtarınızı unutmuşsunuz veya kaybetmişsiniz, evinize girmek istiyorsunuz. Hemen bir çilingir çağırdığınız ve kilidin kırılması gerek… Komşularınızın çıkan sese tepkisini hayal edebiliyorsunuzdur 🙂

Dolayısı ile usta bir çilingir mümkün oldukça kilidi kırmadan, kapıya hasar vermeden işini görebilir. Fakat bazı durumlarda bu da mümkün olmayabiliyor. Görükle Bizim Çilingir olarak böyle zorlu koşullarla karşılaştığımızda öncelikle müşterimize bilgisini veriyor, gerekli ilave maliyetlendirmeyi yapıyor ve onayı olursa işimize devam ediyoruz.

 

Çilingirler Haftasonu Çalışır Mı?

Evet, bazı meslek grupları vardır ki bayram tatili, resmi tatil, haftasonu dinlemeden hizmete açık kalmaları gerekir. Çilingirler de bunlardan birisidir ve gece-gündüz mağdur olmuş insanların desteğine koşması gerekir. Belirli bir mesai saati yoktur. Yine de araştırdığınız çilingire telefonda bu hususu sorabilirsiniz.

Çilingirler Kapıyı Ne Kadara Açar?

Can alıcı ve merak edilen hususlardan birisi de budur. Maalesef ki sabit şukadardır denilemez. Sebebi ise bölgeye, iş saatine, süreye, kilidin zorluğuna, parça değişimi yapılıp yapılmamasına göre değişkenlik göstermesindendir. Doğal olarak da kilitli bir kapı ile karşıkarşıya kalmış daire sakini şu soruyu içinden sormaya başlayacaktır: “Acaba şimdi bir çilingir çağırsam ne kadar öderim? Cebimdeki para yeter mi?”

Ama bunu öğrenmenin kolay bir yolu da var aslında, araştırdığınız, bulduğunuz ve ulaştığınız çilingire kapınızın özelliğini, nasıl kilitli kaldığı gibi temel bilgileri özetleyerek kabaca bir fiyat alabilirsiniz. En azından bulunduğunuz konuma sabit çilingir servis ücretini sorup öğrenebilirisniz. Böylelikle sürpriz bir ödeme ile karşıkarşıya kalmamış olursunuz.

Ayrıca,

internete girdiğinizde çilingir çağırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli bilgileri şu yazımızda paylaşmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.