Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Kapı Kilit Bakımınızı Kendiniz Yapabilirsiniz

Kapı Kilit Bakımınızı Kendiniz Yapabilirsiniz

Kapı Kilit Bakımı Düzenli Yapılırsa Uzun Ömürlü Gider

Demirin Demire Sürtme Sesine Dikkat

Zamanla kullanılan kapı kilit mekanizmalarının ömrü maalesef ki kısa sürmektedir. Halbu ki sizler de bazı küçük dokunuş ve müdahalelerle kilitlerinizin, kapı kollarınızın ömrünü uzatıp daha yüksek performansta çalışmasını, kilit bakımı yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bozulan kilitler zamanla çalışamaz duruma gelecek ve size bir çilingir çağırma zorunluluğu oluşturacaktır.

Demir demire sürte sürte metal tozu bırakmaya başlar. İçindeki yağı biter, ortam tozu kilit içine girer ve mekanizma çalışması zorlaşır. Biz çilingirler olarak tamirata gittiğimiz serviste müşterimizin talebi doğrultusunda kilit bakımlarını da yaparız. Tabi eğer müşteri talebi olursa.

Biraz Yağlayın

Öncelikle üzerindeki vidaları yavaşça sökerek kilidi yuvasından ve kapı kolalrından ayırın. Siyah mekanik tozu zaten görüyor olacaksınız. Ayrıca bu kilitler hafiften kapı kolu sesi de yapmaya başlar. İşte o an benim biraz bakımı yap ricasında bulunmaya başlıyor kilidimiz.

Söktükten sonra kuru bir sert fırça ile iç-dış tozu kiri fırçalayın, tutabiliyorsanız içine hava da tutun. Daha sonrasında ince bir makine yağı ile hareketli tüm parçalara birer damlayı aşmayacak şekilde yağ damlatın. WD-40 kullanırsanız hatta daha da sağlıklı olacaktır.

Fazlalık yağı bir bezle silip emdirin. Akabinde kilidi yerine monte edip biraz alıştırın.

Hem rahatsız edici sesin azlıp belki de yok olduğunu göreceksiniz hem de kilidinizin ömrünü aylarca belki de yılalrca uzatmış olacaksınız.

Deneyin ve görün…