Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Evimizde Su Kaçağı Olduğunu Nasıl Hissederiz?

Evinizde ya da iş yerinizde tüm musluklarınız kapalı olması durumunda su sayacınız belirli bir hızda (yavaşça) devamlı dönüyorsa bir yerlerde su kaçağı olduğundan emin olabilirsiniz.  Belki su sayacınızın sürekli döndüğünü fark etmemiş olabilirsiniz. Hiç birimiz musluklarımız kapalı iken su sayacıma bir bakayım devamlı dönüyor mu demeyiz. Fakat faturalar geldiğinde yüksek tutarları gördüğümüzde sayacın yanına ne olursa olsun mutlaka bir uğrarız…

 

Eğer birgün biz farketmesek bile faturalar ve sayaç dışında alt komşumuz kapımızı çalabilir banyosunun / tuvaletinin tavanının rutubetlendiği şikayetiyle bize gelebilir. Su kaçağı olduğunda seramikleriniz arasındaki derzler renk değiştirmeye ya da zeminde ister kuru ister ıslak olsun yüzeye su çıkmaya başladıysa bir yerde su kaçağı olduğuna emin olabilirsiniz.

Aslını söylemek gerekirse su kaçağı varlığının tespitini duvarlarda oluşan rutubet izlerinden, ıslaklıklardan kolaylıkla anlayabilir ve tüm bu problemlerin önüne hızlı kararlar alarak geçebilirsiniz.

Bu gibi belirtilerle yaptığınız araştırma neticesinde az miktarda dahi olsa su kaçağına rastlaranız mutlaka bir su tesisat ustasına ulaşıp tamir, onarım isteyiniz. Aksi halde sorun daha da büyüyecek hem zaman hem de maliyet artacaktır.